All the Foods in Bloxburg

Posted on

In this article, we are going to share all foods in the game of Welcome to Bloxburg. You have to know that food consumption is the only method to increase the Hunger mood. Food is able to obtained by cooking using the kitchen appliances, purchasing from the locations, or you can also get food by gardening.

LIST OF FOODS

COOKING

  • Garden Salad. The cost is $4.
  • Hot Dogs. The cost is $5.
  • Gelatin Cake. The cost is $10.
  • Fruit Salad. The cost is $5.
  • Vegetable Soup. The cost is $5.
  • Bacon and eggs. The cost is $6
  • Pancakes. The cost is $8.
  • Chili. The cost is $10.
  • Beef Stew. The cost is $15.
  • Holiday Cookies. The cost is $15.
  • Hamburgers. The cost is $18.
  • Blueberry Muffins. The cost is $20.
  • Gingerbread Cookies. The cost is $20.
  • Pizza. The cost is $24.
  • Spaghetti Pomodoro. The cost is $26.
  • Caesar Salad. The cost is $28.
  • Gingerbread house. The cost is $28.
  • Spaghetti and meatballs. The cost is $32.
  • Porkchops. The cost is $36.
  • Chocolate Cupcakes. The cost is $25.
  • Apple pie. The cost is $38.
  • Pumpkin Pie. The cost is $42.
  • Fruit cake. The cost is $44.
  • Birhday cake. The cost is $46.
  • Lasagna. The cost is $46.
  • Sprinkle Donuts. The cost is $30.
  • Cake. The cost is $46.
  • Salmom. The cost is $48.
  • Turkey. The cost is $50.
  • Meatloaf. The cost is $52.
  • Sushi. The cost is $62.
  • Lobster. The cost is $80.

QUICK MEALS

  • Apple. The cost is $3.
  • Avocado Toast. The cost is $9.
  • Banana. The cost is $2.
  • Blox tart. The cost is $4.
  • Cappucino. The cost is $4.
  • Carrot. The cost is $2.
  • Cereal. The cost is $3.
  • Chocolate ice cream. The cost is $2.
  • Chocolate Milkshake. The cost is $5.
  • Coffee. The cost is $3.
  • Espresso. The cost is $4.
  • Frozen Meal. The cost is $12.
  • Fruit Smoothie. The cost is $4.
  • Grape Juice. The cost is $2.
  • Grapes. The cost is $2.
  • Grilled Cheese. The cost is $4.
  • Hot Chocolate. The cost is $4.
  • Mac and Cheese. The cost is $4.
  • Milk. The cost is $1.
  • Oatmeal. The cost is $4.
  • Orange. The cost is $3.
  • Orange juice. The cost is $2.
  • PB&J. The cost is $5.
  • Pear. The cost is $3.
  • Peppermint Mocha. The cost is $6.
  • Popcorn. The cost is $2.
  • Smore. The cost is free.
  • Strawberry milkshake. The cost is $5.
  • Super Smoothie. The cost is $5.
  • Tea. The cost is $3.
  • Toast. The cost is $3.
  • Vanilla Ice cream. The cost is $3.
  • Vanilla Milkshake. The cost is $5.
  • Water. The cost is free.
  • Watermelon. The cost is $5.
  • Yogurt. The cost is $4.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *